Z jakiej czekolady wykonać czekoladki dla gości?

Różne są upodobania kulinarne, dlatego wybór jednej odmiany czekoladek, która przypadłaby do gustu wszystkim gościom weselnym, jest wprost niemożliwy. Całe szczęście tych wyborów na spokojnie może być przynajmniej kilka. Wystarczy zdecydować się na dwa, trzy lub cztery konkretne smaki i spróbować dopasować je do gości, by wszystkich zadowolić i nie musieć godzić się na kompromisy.

Czekolada mleczna

Najpopularniejsze są oczywiście mleczne czekoladki dla gości weselnych. Pary młode wybierają je najczęściej, bo jest to dość bezpieczna i uniwersalna opcja, zwłaszcza przy organizacji wesela na większą ilość osób, gdy nie ma się za bardzo czasu na indywidualne dopasowywanie czekoladek do gości. Czekolada mleczna charakteryzuje się średnią zawartością kakao, wynoszącą co najwyżej do 30%. Zawiera sporo cukru, dzięki czemu jest delikatna, słodka i po prostu pyszna, a do tego równie chętnie sięgają po nią dorośli, dzieci i osoby starsze – dosłownie wszyscy.

Czekolada biała

Znawcy czekolad nieraz są zdania, że nie jest to prawdziwa czekolada, bo brakuje w niej miazgi kakaowej, ale znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że pomimo braku kluczowego składnika ma ona absolutnie najlepszy smak. Białą czekoladę tworzy się głównie z tłuszczu kakaowego, tłustego mleka lub śmietanki oraz cukru, dlatego ma ona bardzo przyjemną, rozpuszczającą się w ustach konsystencję, a przy tym nieraz jest słodsza od swojej mlecznej koleżanki. Zazwyczaj przepadają za nią przede wszystkim dzieci, jednakże nie wolno zapominać, że jest to jednak najmniej wartościowa odmiana czekolady (z uwagi na brak miazgi kakaowej), więc jeśli chce się podarować gościom coś bardziej wartościowego, lepiej sięgnąć po warianty mleczne, a jeszcze lepiej te deserowe lub gorzkie.

Czekolada deserowa

Goście lubujący się w tych „prawdziwszych” czekoladach z większą przyjemnością skosztują czekolady deserowej, w której zawartość miazgi kakaowej może wynosić od 30 do nawet 70%, choć zwykle plasuje się mniej więcej na poziomie 50%. W przeciwieństwie do tych całkowicie gorzkich pralinek deserowym czekoladkom dla gości weselnych nie można odmówić satysfakcjonującego poziomu słodkości. Z jednej strony mają one w sobie wyrazistość i moc gorzkiej czekolady, ale z drugiej wciąż pozostają kremowe i delikatne niczym czekolady mleczne i białe. Bardzo dobrze komponują się z karmelem (zwłaszcza tym słonym), pomarańczą oraz śliwkami. Stworzą też zgrany duet z czekoladkami wykonanymi z białej czekolady.

Czekolada gorzka

Rodzicom i osobom starszym oraz tym z bardziej wysublimowanymi kubkami smakowymi można natomiast spróbować zaproponować czekoladki wykonanej z prawdziwej gorzkiej czekolady o zawartości kakao wynoszącej od 70 do nawet 99%. Lepiej jednak nie przesadzać w drugą stronę i mimo wszystko ograniczyć się do propozycji, w której wystąpi nie więcej niż 90% kakao, a resztę składu będzie stanowić tłuszcz kakaowy, cukier i ewentualnie jakiś naturalny aromat. Gorzkie czekoladki bardzo dobrze wypadają w połączeniu z różnego rodzaju orzechami. Ciekawy efekt smakowy zapewni im również mały dodatek chili.