Wspomnienia z wesela – co zrobić, by zostały z nowożeńcami jak najdłużej?

Para młoda długo przed weselem zaczyna zastanawiać się, jak ma wyglądać ten dzień. Ważna jest oprawa uroczystości, stroje nowożeńców, jak i zachowanie wspomnień z tego dnia. Księga gości do niedawna pojawiała się na każdej uroczystości. Teraz powoli wypiera ją ankieta ślubna. Czym jest ślubny kwestionariusz i jak go przygotować? 

Ankieta weselna czy księga gości? 

Księga gości zazwyczaj jest wyłożona na stoliku, który znajduje się w zacisznym miejscu sali. Są to elegancko oprawione, puste kartki, na których goście wpisują kilka słów przeznaczonych dla nowożeńców. 

Od kilku lat można zauważyć, że księga gości coraz częściej zastępowana jest przez ankiety ślubne. Czym one są? 

Ankiety dla gości weselnych to zestawy pytań, na które mają odpowiedzieć goście. Pytania są bardzo różnorodne, a ich treść zależy wyłącznie od pomysłowości pary młodej. 

Kwestionariusze weselne są coraz bardziej popularne. Nie ma się czemu dziwić! Zadając pytania nowożeńcy ułatwiają gościom wpis do księgi. Puste karty wiele osób napawają przerażeniem. Nie każdy wie, co napisać, by stanowiło to pamiątkę na długie lata dla młodej pary. 

Warto wiedzieć, że ankiety weselne często są zaprojektowane tak, by tworzyły książkę. Są elegancko i gustownie oprawione, a kartki są połączone.  

Jakimi pytaniami można zaskoczyć gości? 

Ankieta weselna jest serią pytań, które zadawane są gościom. Można gotowe ankiety kupić w sklepie z artykułami ślubnymi, ale również można pytania oraz grafikę przygotować samodzielnie. 

W pierwszej części kwestionariusza gość opowiada kilka słów o sobie. Podaje imię, nazwisko, wyjaśnia skąd zna nowożeńców oraz skąd przyjechał. I to jest „część oficjalna”, która powinna znaleźć się w każdym kwestionariuszu, by nowożeńcy mogli po latach przypomnieć sobie, czyja jest dana wypowiedź. 

Kolejne części ankiety są dowolne. Nowożeńcy często pytają o wrażenia z wesela. Co gościom podobało się najbardziej, jaka piosenka utkwiła im w pamięci oraz jaki trunek najbardziej posmakował? 

W ankietach warto również zapytać o rady na przyszłość. Na każdej uroczystości weselnej jest wiele osób o długim stażu małżeńskim. Mogą dać kilka dobrych rad. Warto pamiętać, że ankieta nie musi być przeprowadzona z całą powagą. Jest to moment, w którym goście mogą zażartować. 

Ankiety ślubne to sposób na zapamiętanie kilku słów od każdego z gości. Można spodziewać się, że wiele osób napisze coś miłego lub wesołego. Po latach te słowa staną się niezwykle ważne. 

Jak zaaranżować wypełnianie ankiety? 

Ankiety weselne można rozłożyć na stole, przy miejscu dla gości. Mogą one znajdować się obok winietek. 

Nie każda panna młoda chce, by kwestionariusze znajdowały się na stole weselnym. Są na to również inne sposoby. 

Ankiety można położyć na stoliku, który ustawiony jest w zacisznym miejscu, by każdy mógł na chwilę usiąść i zastanowić się, co chce przekazać nowożeńcom. 

Warto również poprosić orkiestrę, by w pewnym momencie zrobiła przerwę na wypełnianie ankiety. Dzięki temu można mieć pewność, że większość osób nie zapomni o niej i zostawi wpis dla nowożeńców.